bg

Zachodniopomorskie

Gdyby opisywać Zachodniopomorskie kolorami, to najlepsze są zielony, błękitny, złocisty i czerwony. Zielony to zachodniopomorska przyroda – lasy, parki, aleje starodrzewu oraz rezerwaty, parki krajobrazowe i narodowe. Błękitny – rzeki, jeziora i stawy oraz morze, złocisty to plaże, a czerwony to liczne zabytki, w tym obiekty romańskie, gotyckie, renesansowe i późniejsze, z charakterystycznymi kościółkami szachulcowymi i kamiennymi.

Zachodniopomorskim królem zwierząt i symbolem naturalnej przyrody jest żubr. Stada swobodnie wędrujących żubrów spotkamy m.in. na pojezierzu Wałeckim.

Pomorze Zachodnie to świetna okazja dla zaspokojenia ciekawości odkrywców, to miejsce aktywności turystów ekstremalnych i propozycja bezpiecznych wycieczek rodzinnych – kajakowych, rowerowych i pieszych. Powstają nowe hotele, pensjonaty i restauracje; firmy oferują coraz lepsze usługi turystyczne, dzięki czemu dostęp do wspomnianego, wielobarwnego bogactwa jest coraz łatwiejszy.

Rzeka, która łączy

Miasta nad Odrą i dopływami: Wolin – Kamień Pomorski – Stepnica – Police – Nowe Warpno – Szczecin – Gryfino – Widuchowa – Stargard – Goleniów – Trzcińsko Zdrój – Recz – Chojna

Dolina Dolnej Odry, królestwo kwiatów, bagien i ptaków. Można spotkać tutaj również innych mieszkańców.

Międzyodrze, kraina przywrócona naturze, leży pomiędzy Odrą Wschodnią i Odrą Zachodnią

Dopływy: Człopica, Kokna, Korytnica, Mierzęcka Struga, Płociczna, Pokrętna, Słopica, Wąsowa

Miasta: Czaplinek - Złocieniec - Drawno - Drawsko Pomorski

Rzeka, na przemian wąska lub szeroka, bystra lub leniwa; płytka lub kryjąca przepaścistą głębię, niosąca zachwyt, ciszę, przygodę i radość życia.

Parsęta i Radew – rzeki zimnych wód i zimorodków

Dopływy: Dębnica, Liśnica, Mogilica, Perznica, Bukowa, Pokrzywnica, Nizica, Chodla.

Rzeka bardzo zmienna, raz płytka i leniwa, za chwilę o nieregularnym, wartkim nurcie.

Rzeka pozorów i gotyckich miast

Dopływy: Ukleja, Mołstowa, Piaskowa, Rekowa, Węgorzyca Reska i Brzeźnicka Węgorza.

Miasta: Świdwin, Łobez, Resko, Płoty, Gryfice, Trzebiatów, Mrzeżyno

Rzeka dla osób pragnących odpoczynku z dala od tłumu turystów.

Pojezierza, rzeki i NATURA 2000
Rowery, czołgi i kajaki

Trasa PO MORENIE liczy ok. 385 km i przebiega częściowo po znakowanych szlakach turystycznych, głównie drogami gminnymi, leśnymi i polnymi, o słabym natężeniu ruchu pojazdów samochodowych.

Rzeka templariuszy

Przepływa przez jeziora: Kościelne, Będzin (Bandyń), Łubie, Myśliborskie, Wierzbnickie

Ślady templariuszy i joannitów znaleźć można w Myśliborzu i Dargomyślu; najcenniejszy zabytek to kaplica w Chwarszczanach

Myślibórz – miasto z piękną Myślą

Międzyzdroje to jedna z najpiękniejszych miejscowości polskiego Wybrzeża. 

Świnoujście - kraina 44 wysp

Czaplinek to urocze miasteczko położone w centrum Pojezierza Drawskiego, na przesmyku między dwoma jeziorami: Drawsko i Czaplino.

Gmina Drawno to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek i dziką przyrodę. Zostały wytyczone tutaj szlaki turystyki pieszej, rowerowej, konnej i kajakowej.

Gmina Pełczyce to niezwykle urokliwy zakątek

Gmina Banie położona jest w bardzo uroczym i malowniczym regionie województwa zachodniopomorskiego, na skraju powiatu gryfińskiego, 30 km od granicy z Niemcami

Atrakcyjność turystyczną gminy stanowi jej położenie: duże akweny wodne i lasy.

Biały Bór to region lasów i jezior. Dobrze wyposażona baza noclegowa, ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne zapraszają do kameralnego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Na 30 ha powierzchni zgromadzono ok. 1300 gatunków i odmian roślin pochodzących z umiarkowanej  strefy klimatycznej naszego globu.

Kołobrzeg to miasto położone po obu stronach rzeki Parsęty, znajdującej ujście w słonych falach Bałtyku. Miasto o ponad tysiącletniej historii, miasto, które jest najbardziej malowniczym z zakątków Pomorza Zachodniego, miasto, które zaskakuje i które wciąż możemy odkrywać na nowo. Miasto z pomysłem, duszą i klimatem….

Kołobrzeg na przełomie swojej historii ulegał wielokrotnym zniszczeniom, mimo to zachowało się wiele ciekawych i unikatowych zabytków. Najważniejsze z nich to ratusz, bazylika konkatedralna, kamienica średniowieczna, w której mieści się obecnie Muzeum Oręża Polskiego, Baszta Prochowa, Akademia Rycerska, Reduta Morast.

Niegdysiejsza osada znana z pozyskiwania soli z wody morskiej, już od 200 lat znana jest jako uzdrowisko. Nadmorski klimat posiada nieocenione właściwości lecznicze, a piękna 6-kilometrowa, czysta, piaszczysta plaża wraz z morskim kąpieliskiem jest idealnym miejscem na odpoczynek i relaks. Kołobrzeg to również liczne ośrodki uzdrowiskowe oraz najnowocześniejsze centra SPA & WELLNESS, które nie tylko leczą, ale stawiają na nogi ciało oraz…duszę.

Wszystkie zabiegi zdrowotne i upiększające służą jednemu - abyśmy wytrzymali tempo w mieście, które tętni życiem. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przygotowywanych przez cały rok - bo tu sezon trwa 12 miesięcy. Do najbardziej znanych należą Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Jarmark Solny czy „Sunrise”. Jednak nie samą sztuką i zabawą człowiek żyje i o tym wiedzą restauratorzy - kawiarenki, restauracje, knajpki - jest w czym wybierać…

Warto zajrzeć do Galerii Sztuki Współczesnej, muzeum, bazyliki na koncert organowy, amfiteatru, muszli koncertowej…. Dla wielbicieli sportu są kręgielnie, korty tenisowe, baseny z atrakcjami wodnymi, hala łucznicza, euroboiska, lodowisko i kluby bilardowe. Miasto jest też mekką dla wędkarzy, niezależnie od pory roku można wybrać się w rejs po wieeelką rybę.

Od lat miasto cieszy się dużą popularnością wśród niemieckich i skandynawskich turystów, jest w dużej mierze zasługą władz, które od lat współpracują z miastami partnerskimi Berlinem-Pankow czy Landskroną.

Kołobrzeg stawia także na rozwój, na inwestycje. Ciągle pojawiają się nowe pomysły, aby z „dobrze” zrobić „lepiej”. Tworzone są nowe ścieżki rowerowe, odbudowywane brzegi morskie, podwyższany jest standard usług turystycznych.

Miasto od lat nazywane jest Perłą Bałtyku - nie bez przyczyny...

Urząd Miasta Kołobrzeg

 

Study Tour – wyprawa Usługodawców w ramach Projektu Pomorski Krajobraz Rzeczny 24. – 27.  Kwietnia 2013

info(at)pomorskikrajobrazrzeczny.pl
tel: +48 91 433 41 26
fax: +48 91 489 48 30

Co zawiera strona?

Strona internetowa łączy dane dotyczące atrakcji i ofert firm turystycznych z mapą. Można sporządzać również własne mapy zawierające informacje o szlakach rowerowych i kaja- kowych; noclegach, jedzonku, atrakcjach, transporcie, banko- matach, stacjach benzynowych - o wszystkim co pomoże ciekawie, wygodnie i bezpiecznie wypocząć na Pomorzu Zachodnim.

Społeczność portalu

Oczekujemy uwag, korekt, uzupełnień, które możecie umieścić na naszej mapie. W tym celu przygotowaliśmy ankiety porządkujące wasze wpisy. Na stronie można umieszczać również wszelkiego rodzaju >alerty< związane z sytuacją na szlaku.

Wyznaczacie ją na mapie. Wybieracie usługodawców, atrakcje i wydarzenia wzdłuż trasy. Na koniec możecie skopiować plik GPX z dokładnym przebiegiem wyznaczonej trasy. Opis wyprawy, za waszą zgodą, możemy opublikować na stronie dostępnej dla wszystkich.

Oferty Usługodawców

Usługodawca czyli Aktor sceny turystycznej może opublikować oferty szczegółowe przy pomocy kilku ankiet lub krótko opisać swoją ofertę. Stworzy w ten sposób swój dokładny profil na naszej stronie. Warunkiem, który trzeba spełnić aby publikować swoje oferty jest posiadanie swojego konta mailowego.

Tłumaczenia

Zadbajcie o tłumaczenia na język niemiecki i angielski swoich ofert i wydarzeń. To z pewnością zachęci turystów korzystających z niemieckiej i angielskiej wersji strony, do zainteresowania się Waszą ofertą.

Wydarzenia

Żeby opublikować informacje o organizowanych imprezach trze- ba posiadać status Aktora. Po zarejestrowaniu się można w pełni korzystać z dobrodziejstw naszej międzynarodowej strony. 

Kalendarz wydarzeń prezentu- jemy na pierwszej stronie portalu.