bg

Międzyodrze

Międzyodrze, kraina przywrócona naturze, leży pomiędzy Odrą Wschodnią i Odrą Zachodnią. Południową granicę stanowi rozwidlenie rzeki w Widuchowej, a północną jezioro Dąbie i Roztoka Odrzańska. Kanał Kurowsko-Ustowski dzieli umownie Międzyodrze na dwie części – południową – „naturalną” (obszar Natura 2000, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry) i północną – miejską.

Odra Zachodnia na długości 17 km jest rzeką graniczną, tu zaczynają się międzynarodowe drogi wodne do Berlina i dalej w głąb Europy lub z Berlina do Bałtyku.

Do „środka” naturalnego Międzyodrza można się przedostać prawie wyłącznie przez wrota nieczynnych śluz. Tam czeka na kajakarzy 200 km kanałów, których dostępność zmienia się w zależności od pory roku. To ostoja rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Lęgną się tu i pierzą różne ptaki wodne i błotne. Gniazduje orzeł bielik, rybitwa czarna i zimorodek. Kanały prowadzą wśród trzcin i zarośli wierzbowych. Wszechobecna rzęsa wodna, całe łany niezapominajek i rzadko w Polsce spotykana chroniona paproć - salwinia pływająca. Są pałki wodne, jest nieco wodorostów oraz kwitnące biało i żółto „lilie wodne” (grzybień biały i grążel żółty). Znaleźć tu można wiele pozostałości po budowlach hydrotechnicznych. Na obszarze południowego, naturalnego Międzyodrza nie dopuszcza się używania silników spalinowych.

Wodowanie kajaków: Dziewoklicz, Siadło Dolne, Moczyły, Żabnica, Dębce, Gartz, Mescherin, Gryfino, Marwice, Podjuchy, w Szczecinie m.in. Kanał Zielony, ul. Grobla, Zdroje, Jezioro Dąbskie. Coraz częściej Szczecinianie i turyści oglądają Szczecin z „wody”. Do ich dyspozycji organizatorzy wypraw kajakowych stawiają ponad 150 kajaków i kanadyjek.

Międzyodrze może być początkiem, punktem tranzytowym lub niezwykłym finałem długiej wyprawy rowerowo-kajakowej; w Widuchowej czy Gryfinie/Mescherin znajdziemy szlaki i trasy wiodące wzdłuż Odry, warto obejrzeć Szczecin z rowerowego siodełka, przez Szczecin przebiega m.in. Międzynarodowy Szlak Rowerowy R 66 biegnący wokół Zalewu Szczecińskiego (nieoznakowany).