bg

Biały Bór

Biały Bór - na szlaku kultur

Gmina Biały Bór leży woj. zachodnio- pomorskim w powiecie szczecineckim. Zajmuje obszar 270 km2 i liczy ok. 5300 mieszkańców. Biały Bór to region lasów i jezior. Dobrze wyposażona baza noclegowa, ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agro- turystyczne zapraszają do kameralnego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Letniego, wakacyjnego klimatu miejscowości nadaje malowniczo usytuowana plaża miejska nieprzerwanie od kilku lat uznawana jako - Najlepsze Kąpielisko Śródlądowe woj. Zachodniopomorskiego. Dwa ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem dostarczają wielu atrakcji (m.in. bogato wyposażona baza sprzętu pływającego, tor łuczniczy, kort do tenisa oraz place zabaw dla dzieci). Na terenie ośrodków dostępna jest zróżnicowana baza gastronomiczna, pole namiotowe i campingowe.

Obok plaży wzdłuż jez. Łobez rozciąga się ścieżka przyrodniczo-leśna. To miejsce rodzinnych spacerów, podczas których można odbyć "Lekcję dendrologii", czy zagrać na "Leśnych cymbałach". To również okazja do poznania historii bowiem wzdłuż ścieżki przebiega Szlak "Zapomnianych fortyfikacji", gdzie turysta może zwiedzić bunkry z okresu II wojny światowej, poznać ich schemat konstrukcyjny oraz przeznaczenie. Dla miłośników Nordic Walkingu mamy do zaoferowania leśne trasy o różnym stopniu trudności, z wieloma miejscami odpoczynku i relaksu.

Biały Bór niezmiennie kojarzony z tradycją jeździecką, rokrocznie jest miejscem rozgrywających się międzynarodowych zawodów WKKW. Nowoczesny plac ujeżdżeniowy oraz niespotykane w Europie tereny crossowe tworzą tu niepowtarzalną atmosferę jeździecką zarówno dla zawodników jak i dla turystów oraz amatorów jazdy konnej.

Z dawnego Baldenburg, jak niegdyś nazywało się miasto Biały Bór, pozostał maleńki, urokliwy, neogotycki kościół pomocniczy pw. Michała Archanioła z 1878 r. Oryginalny jest też współczesny 16-letni Kościół Parafialny pw. NMP Królowej Polski.

Biały Bór to jeden z najbardziej aktywnych ośrodków kultury ukraińskiej. Wyjątkowa i niespotykana pod względem architektonicznym greckokatolicka cerkiew projektu prof. J. Nowosielskiego rokrocznie przyciąga wielu znawców i miłośników sztuki, to miejsce odbywających się festiwali i przeglądów muzyki sakralnej z udziałem wybitnych i znanych chórów.

Zajdziesz bardzo wysoko! Niezapomnianym przeżyciem będzie "wspinaczka" po 250 m. nasypie piaskowym zwanym "Górą Pomorską". Miejsce to przedstawia niespotykany widok na lasy i jeziora - to naprawdę warto zobaczyć! Wielu śmiałków każdego roku zmaga się z górą podczas odcinków specjalnych zawodów motocrossowych.

Znawcom i miłośnikom przyrody mamy do zaoferowania dwa wodne rezerwaty przyrody: jez. Iłowatka i Jez. Głębokie (lobeliowe), urokliwe i tajemnicze miejsca pozwalają na niezapomniane chwile obcowania z przyrodą.

Z Ekologią na TAK! Szczególnie ciekawym etapem wędrówki po Białym Borze jest Centrum Edukacji Ekologicznej z tytułem Najlepszej Przestrzeni Publicznej woj. zachodniopomorskiego. Prawdziwy raj dla znawców i miłośników przyrody i ekologii, miejsce gdzie rośnie ponad 40 różnych gatunków drzew i krzewów.

Zapraszamy do Gminy Biały Bór