bg

Drawa

Dopływy: Człopica, Kokna, Korytnica, Mierzęcka Struga, Płociczna, Pokrętna, Słopica, Wąsowa

Miasta: Czaplinek - Złocieniec - Drawno - Drawsko Pomorskie

Malownicza rzeka wije się głębokimi dolinami, wśród pól i lasów. Płynie poprzez wielkie i małe jeziora, przepływa puszcze, między mokradłami i uroczymi miasteczkami. To czysta rzeka, na przemian wąska lub szeroka, bystra lub leniwa.

Płytka, lub kryjąca przepaścistą głębię, niosąca zachwyt, ciszę, przygodę i radość życia.

W swoim górnym biegu płynie polodowcową doliną wśród wzniesień moreny. W środkowym przedostaje się przez Równinę Drawską, a w dolnym przez Drawieński Park Narodowy.

Kręte koryto wśród łąk i lasów podcina wysokie brzegi piaszczystych skarp. Szybki prąd i kamieniste dno zmieniają się na kolejnych odcinkach szlaku w leniwy nurt i piaszczyste dno porośnięte podwodnymi łąkami. W większej części swego biegu Drawa płynie przez obszary leśne.

Drawę Można ją podzielić na dwa odcinki: górny, z Czaplinka do jeziora Lubie - gdzie oprócz zarośli łozowych nie ma większych utrudnień, i wymagający dolny, o bystrym nurcie, niechętnie wybaczającym błędy początkującym miłośnikom wioseł.

Drawa to jedna z najpopularniejszych rzek, odwiedzanych przez kajakarzy. To szlak imienia Księdza Kardynała Karola Wojtyły, który spływał nią kilka razy.

Kajaki można wypożyczyć w kilku firmach obsługujących turystów w dorzeczu Drawy, są tu miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych oraz ośrodkach wypoczynkowych i letnich schroniskach młodzieżowych. Drawa rozpoczyna urozmaicony szlak turystyczny - Wielką Pętlą Zachodniopomorską - przez Noteć, Wartę, Odrę, Dolinę Dolnej Odry, Zalew Szczeciński można dopłynąć aż do Bałtyku.

Na odcinku między jeziorem Dąbie Wielkie, a elektrownią wodną Borowo rzeka przepływa przez zamkniętą część Poligonu Drawskiego. Spływ tym odcinkiem Drawy jest zabroniony.

Na terenie dorzecza Drawy wytyczono kilkadziesiąt tras i szlaków rowerowych.