bg

Banie

Gmina Banie położona jest w bardzo uroczym i malowniczym regionie województwa zachodniopomorskiego, na skraju powiatu gryfińskiego, 30 km od granicy z Niemcami. Swoim zasięgiem obejmuje obszar 206 km2.

 

Banie maja Układ urbanistyczny o metryce średniowiecznej (XIII wiek). stare Miasto rozplanowane było na obrysie owalu, który wyznaczały mury obronne z basztami oraz dwiema bramami. Dominowała zabudowa  w układzie szczytowym. Średniowieczna siatka ulic, placów i kwartałów czytelna jest w dzisiejszym planie miejscowości. Zachowała się także w części XVIII-XIX-wieczna zabudowa mieszkalno-gospodarcza.

 

Siedzibą władz gminy jest miejscowość Banie, która niebywałym urokiem przyciągnęła niejednego wędrowca, a ewolucją i estetyką, na przestrzeni lat, zachwyca podróżnych. Spacerując po miejscowości można odkryć wiele zabytków oraz miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego, a w sezonie letnim zachęcamy do wzięcia udziału w licznych imprezach kulturalnych, historycznych, rekreacyjnych i sportowych, jak np.: „Sierpniowe Spotkania z Historią”, „Polsko-Niemiecki Festyn na Ziemi Bańskiej” czy „Rajd Pamięci-pojazdami dawnymi”.

 

Prawie cała Ziemia Bańska położona jest w zlewni wijącej się wśród lasów i pól uroczej rzeki Tywy, przez którą śmiało można przepłynąć kajakiem odcinek ok. 12 km od jeziora Dołgie, aż do plaży w Baniach (czynnej w sezonie lipiec-sierpień). Miejsce do kąpieli nad jeziorem Dłużec jest strzeżone i usytuowane przy skrzyżowaniu dróg nr 122 i 121, obok kaplicy św. Jerzego oraz ścieżki rowerowej.

 

Zachęcamy do przyjazdu i korzystania z naszych pięknych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, których wielkim bogactwem jest czyste środowisko oraz ok. 5700 ha lasów bogatych w runo leśne i zwierzynę łowną.

 

W roku 2012 przejęliśmy zamek joannitów w Swobnicy od prywatnego właściciela. Stoi on samotnie wśród drzew na skraju miejscowości, do którego prowadzi droga brukowa z aleją kasztanową. Miejsce to jest owiane tajemnicami sprzed setek lat, co przyciąga miłośników i znawców historii. Prace remontowe zaczęliśmy zaraz po „zdobyciu” tej pięknej komandorii W krótkim czasie udało się odbudować dach skrzydła wschodniego oraz przywrócić wieży ostatecznej obrony dawny blask.

 

Również w 2012 otworzyliśmy ścieżkę rowerową o długości 15,8 km od Swobnicy do Sosnowa, przez Baniewice, Banie, Tywicę, Lubanowo. Na ścieżce znajdują się 4 punkty rekreacyjno-informacyjne z miejscem do odpoczynku, toaletą, stojakami na rowery i jeden prześliczny drewniany mostek. Jednak nie zdradzimy, w którym miejscu- sami musicie się Państwo przekonać podczas wędrówki rowerowej.

 

Wkrótce na obszarze  ok. 21 ha powstanie w Baniewicach jedna z największych winnic w Polsce, którą zakłada rodzina Grzegorza Turnaua; w 2015 roku mają zostać wyprodukowane pierwsze butelki baniewickiego wina.

 

Tywa jest jednym z dorzeczy Odry, rzeka nieregularna w swoim kształcie oraz głębokości. Odcinki leśne są szerokie, głębokie i idealnie można dostrzec całe piękno rzeki. W 2013 roku odbył się pierwszy „oficjalny” spływ, i co roku będziemy organizować kolejne spływy naszym gminnym odcinkiem dla wszystkich chętnych. Rzeka przepływa przez kilka jezior, jednym z nich jest jezioro Zamkowe w Swobnicy, z którego można podziwiać monumentalny zabytek- średniowieczny zamek joannitów.

 

Gmina Banie od kilku lat coraz bardziej nastawia się na turystykę. Może to być turystyka przyjazdowa, weekendowa czy krótkotrwała. Chcemy poprzez małe działania tworzyć wielkie rzeczy. Spora część terenów rekreacyjnych nad jeziorem Dłużec w Baniach została już sprzedana. W Wobec tego można zauważyć tendencję wzrostową zainteresowania naszym terenem, bogatym w lasy, jeziora, świeże powietrze. W ostatnich latach powstało bardzo dużo rzeczy służących biernemu, jak i aktywnemu wypoczynkowi, poprawiając zarazem estetykę miejscowości i gminy Banie. Możliwość korzystania z funduszy unijnych dała nam duże szanse na zwrócenie uwagi turystów krajowych oraz zagranicznych w kierunku gminy.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.banie.pl i www.mctkis.eu, gdzie zamieszczane są na bieżąco wszystkie informacje o wydarzeniach z życia gminy.

 

Serdecznie zapraszamy.

Gmina Banie