bg

Drawno

Zaproszenie do gminy Drawno

Na odwiedzających naszą gminę gości czeka wiele atrakcji. Natura zadbała o to, aby ta okolica stała się idealnym miejscem do wypoczynku. Znajdą tu Państwo dużą liczbę pięknych jezior i rzek. Jednym z ciekawszych skarbów naszej gminy jest Drawieński Park Narodowy.

Dla wszystkich, którzy lepiej chcą poznać miejscową przyrodę oraz aktywnie wypoczywać, przygotowano sieć szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych.

Miłośnicy historii poznają wiele ciekawych zabytków i niezwykłych miejsc Drawna i okolic.

Magnesem, który przyciąga do nas turystów, są również wydarzenia kulturalne i sportowe, a bogata oferta turystyczna gwarantuje właściwą obsługę wszystkich odwiedzających.

Serdecznie zapraszamy do miejsc, które na pewno pozytywnie zapiszą się w Państwa pamięci.

Jesteśmy przekonani, że będą chcieli Państwo do nich powracać i spędzać u nas niezapomniane chwile.

Rekomendacja gminy Drawno 

Gmina Drawno położona jest w południowej części województwa zachodniopomor-skiego i należy do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie, a zarazem czystych ekologicznie regionów województwa. Wpływa na to bogactwo krajobrazu urozmaicone licznymi jeziorami, rzekami i olbrzymimi kompleksami leśnymi zajmującymi ok. 70% powierzchni gminy. W gminie wielką uwagę przywiązuje się do ochrony przyrody, dzięki czemu można rozkoszować się jej urokami.

Dużą atrakcją dla miłośników przyrody stanowi Drawieński Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 11 441,34 ha ze spławną na odcinku 58 km rzeką Drawą, uznaną za jeden z najbardziej malowniczych i popularnych szlaków wodnych w Polsce. Przepływa ona przez kilka jezior otoczonych lasami, a na jej brzegach znajdują się dogodnie usytuowane miejsca do biwakowania. Główną atrakcją rzeki są spływy kajakowe. Kilkakrotnie uczestniczył w nich nasz wielki rodak Jan Paweł II. Na jego cześć szlak nazwano imieniem Jana Pawła II „Śladami papieża”. 

Gmina Drawno jest także zasobna w wody, wśród których nie brakuje krystalicznie czystych jezior. Największe z nich to: Adamowo (Dubie Południowe), Grażyna (Dubie Północne), Dominikowo Wielkie, Trzebuń, Pańskie i Rokiet.

W gminie dużą uwagę przywiązuje się do ochrony przyrody, dzięki czemu można rozkoszować się jej urokami. Władze miasta i gminy przykładają wiele starań do ekologicznego rozwoju gminy, a do zadań priorytetowych należy ochrona środowiska naturalnego poprzez podjęcie szeregu inwestycji proekologicznych.

Duże kompleksy leśne stwarzają doskonałe warunki do bytowania licznych gatunków zwierząt i ptaków. W wodach jezior i rzek żyje wiele gatunków ryb, w tym tak szlachetnych jak: łosoś, pstrąg, lipień i troć wędrowna. Nad jeziorami i rzekami gnieżdżą się ptaki wodne i błotne, m.in. łabędzie, kurki wodne, perkozy, dzikie kaczki, a w lasach orlik krzykliwy i kania ruda. Osobliwością jest występowanie orła bielika.

W lasach drawieńskich licznie występują grzyby takie jak: borowiki, rydze, kurki i podgrzybki.

Gmina Drawno to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek i dziką przyrodę. Zostały wytyczone tutaj szlaki turystyki pieszej, rowerowej, konnej i kajakowej.