bg

Międzyzdroje

Międzyzdroje to jedna z najpiękniejszych miejscowości polskiego Wybrzeża. Położona na największej polskiej wyspie – Wolin, w północno-zachodniej części województwa Zachodniopomorskiego. Na obszarze gminy znajduje się miasto Międzyzdroje i 3 sołectwa: Wicko, Wapnica i Lubin.

Tradycje wczasowe Międzyzdrojów sięgają 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy. W tym okresie pierwsi letnicy dotarli też do Międzyzdrojów.  W 1835 roku urządzono pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży. W latach późniejszych  wraz  z pojawieniem się kolei, nastąpił rozwój Międzyzdrojów. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort.

Międzyzdroje wraz z otaczającym je Wolińskim Parkiem Narodowym są wyjątkowym miejscem bogatym w liczne atrakcje przyrodnicze, historyczne, kulturalne. W dzisiejszych Międzyzdrojach miesza się dawna, nostalgiczna architektura kurortu z nowoczesną zabudową. Wiele uroku dodają Międzyzdrojom odrestaurowane wille z XIX  i początków XX wieku., które można podziwiać podczas spaceru nadmorską promenadą.

Pierwsze kroki wszyscy odwiedzający Międzyzdroje kierują w stronę pięknej, piaszczystej plaży, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m z przystanią „białej floty”. Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego  Parku Narodowego – czerwony biegnący wzdłuż morza, niebieski prowadzący nad Jezioro Turkusowe i dalej  na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, szlak zielony prowadzący nad urokliwe Jeziora Warnowskie.

Letnia oferta wzbogacana jest licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Najstarszym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, który odbywa się od 1965 roku.

Festiwal Gwiazd przyciąga do Międzyzdrojów artystów polskiego kina, filmu, ekranu czy sceny. W Alei Gwiazd przy Promenadzie każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych. W Międzyzdrojach odbywają się także liczne imprezy sportowe m.in. Bieg Śniadaniowy i Mityng Lekkoatletyczny im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego.

Jednym słowem Międzyzdroje  to urocza gmina, która zaprasza każdego. Na plażę – wakacyjnych gości poszukujących słońca i odpoczynku w oprawie bezkresu szumiącego morza, na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego, drogi i ścieżki Zalesia, Wicka, Wapnicy i Lubina, rowerzystów i pieszych wędrowców – na spotkanie z przyrodą, wodniaków – na piękne akweny Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego ze sprzyjającymi wiatrami w żaglach, a zainteresowanych historią regionu – na pradawne szlaki kultur i narodów.

Zapraszamy na strony:
www.miedzyzdroje.pl a także na www.wolin-uznam.pl, na której do dyspozycji turystów jest przewodnik multimedialny dla kierowców i nie tylko z licznymi ciekawymi zdjęciami atrakcji turystycznych. Przewodnik do pobrania nieodpłatnie na urządzenia nawigacyjne.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO MIĘDZYZDROJÓW PRZEZ CAŁY ROK!!!