bg

Myśla

Źródła Myśli znajdują się w okolicy Barlinka. Myśla to rzeka wyjątkowa. Czysta, wręcz dziewicza. Nizinna, ale zdarza się jej zadziwić kajakarza zmianą charakteru i chwilami przypomina rzekę górską. Przepływa przez jeziora: Kościelne, Będzin (Bandyń), Łubie, Myśliborskie, Wierzbnickie. Na jeziorze Myśliborskim organizowane są zawody łodzi motorowych klasy międzynarodowej i mistrzowskiej.

Spływ Myślą do Odry zaczynamy z jeziora Myśliborskiego. Na własne ryzyko spróbować można od Lipian, ale to wyłącznie dla zuchwałych. Rzeka w dużej części zachowała swój pierwotny bieg, koryto często meandruje, tworzy liczne zakola, rozlewiska i stawy przyrzeczne. Kręta i bystra Myśla przedziera się głównie przez lasy, podmywając wysokie brzegi. Myśla jest rzeką dla ludzi sprawnych i lubiących pokonywać trudności, m.in. drzewa zwalone przez wodę, wiatr i bobry. Na rzece działa sześć elektrowni wodnych.

Ślady templariuszy i joannitów znaleźć można w Myśliborzu i Dargomyślu; najcenniejszy zabytek to kaplica w Chwarszczanach, pozostałość po siedzibie pierwszej komandorii templariuszy na pograniczu wielkopolsko – brandenburskim.