bg

Odra

W Zachodniopomorskiem Odra biegnie między Polską i Niemcami na odcinku 161,7 km. Znajdziemy tu wiele miejsc gdzie można przesiąść się z kajaka na rower, po obu stronach rzeki w Kajeńsko/Nieschen, Czelin/Porzecze/Kienietz, Siekierki/Wrietzen, Ognica/Widuchowa/National Park, legendarna Dolina Miłości koło Krajnika/Zatoni. W Gozdowicach brzegi Odry łączy rzeczny prom. Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią.

Do Bałtyku dopłyniemy przez rozlewiska i kanały Międzyodrza, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński, przez Pianę, Świnę lub Dziwnę.

Deltowe jezioro Dąbie leży w całości w granicach miasta Szczecin i bywa nieco kapryśne – powstają tu wysokie i krótkie fale. 

Dopływy

Płonia – rzeka cystersów, przepływa przez jezioro Miedwie.

Ina i Krąpiel – meandrowy zawrót głowy; dopływ Iny – Krąpiel to poligon odpowiedni dla amazońskich wypraw.

Gowienica – dzika rzeka, pełna naturalnych przeszkód – prawie nie zna ręki człowieka, a raczej wiosła. To wymarzone miejsce dla sprawnych i silnych kajakarzy.

Gunica – płynie przez lasy Puszczy Wkrzańskiej, pola  i łąki od jeziora Świdwie, gdzie znajduje się niezwykły Ptasi Rezerwat, największa ptasia sala koncertowa w Europie.

Tywa – rzeka młynarzy. Bardzo malownicza, stosunkowo łatwa i bezpieczna nawet dla początkujących, ale bardzo uciążliwa. Przybiera miejscami charakter górski. O gospodarczej historii Tywy świadczą liczne jazy i progi.

Rurzyca – rzeka nieznana; jest wąska, płytka i mulista, ale na jej trasie znajdują się niezwykłe zabytki – kaplica Templariuszy z XIII wieku w Rurce oraz granitowy kościół mariacki z XIV w. 

Szlaki i trasy rowerowe

Szlaki rowerowe dorzecza Odry łączące miasta, zabytki, naturę siecią blisko 1000 km szlaków i tras przebiegają w europejskim korytarzu ekologicznym roślin, ryb, ptaków,(znaczące europejskie siedlisko gatunków).