bg

Parsęta

Meandrująca Parsęta wypływa z okolic Parsęcka na Pojezierzu Drawskim. Płynie czasem w oddali od ludzkich siedzib lub przez równinę rolniczą, ale głównie przebija się przez pierwotne lasy. W górnym jej biegu można spotkać zwierzynę płową i wyjątkowo liczne zimorodki.

Rzeka bardzo zmienna, raz płytka i leniwa, za chwilę o nieregularnym, wartkim nurcie. Zwalone drzewa i przybrzeżne wierzby dopełniają jej obrazu.

Od Osówka malowniczo przełamuje się przez wzgórza morenowe, a drzewa w nurcie spotyka się znacznie rzadziej. Parsęta poniżej Karlina jest nadal malownicza, ale znikają wszelkie uciążliwości. Płynie szerokim korytem, można do woli upajać się pięknym otoczeniem. Krajobraz nie zmienia się aż do Kołobrzegu. Atrakcją dolnego odcinka rzeki są zabytkowe miasta: Białogard, Karlino i Kołobrzeg.

Jeżeli szukamy oddalenia od cywilizacji i kontaktu z naturą – należy na tydzień wybrać się na Parsętę z Kolonii Storkowo lub z Krosina. Na rodzinny spływ weekendowy polecamy wejście na kajak w Karlinie i podróż do Kołobrzegu.

Dopływy: Dębnica, Liśnica, Mogilica, Perznica, Bukowa, Pokrzywnica, Nizica, Chodla.

Wyprawy rowerowe to dobry sposób aby poznać przedstawicieli takich gatunków jak: orzeł bielik, błotniak stawowy, myszołów, jastrząb, kania rdzawa i bardzo rzadko spotykany bocian czarny, który występuje w okolicach Rąbina. Wzdłuż wybrzeża Bałtyku biegnie Międzynarodowy Rowerowy Szlak R 10.

Radew: najdłuższy dopływ Parsęty. O zmiennym biegu, płynie prawie wyłącznie przez lasy. Górny odcinek od jeziora Kwiecko jest bardzo uciążliwy. Źródła Radwi znajdują się niedaleko wsi Żydowo, na południe od Drzewian. Przepływa przez jezioro Kwiecko, z którego wypływa już jako Radew. Początkowo płynie w wąskiej dolinie wśród lasów; przepływa przez kilka jezior m.in. przez sztuczne Jezioro Hajka i Jezioro Rosnowskie, dalej Kanałem Rosnowskim. Dolina rzeczna w okolicach ujścia jest tu znacznie szersza, widoczne są stare zakola. Radew przepływa przez: Żabiniec, Bobrowo, Mostowo, Rosnowo, Niedalino, Wronie Gniazdo, Białogórzyno, Nosowo, Parsowo, kończy bieg w Karlinie.

Dorzecze Parsęty to raj dla wędkarzy. Czyste, zimne wody o charakterze górskim stanowią znakomite środowisko dla ryb łososiowatych – troci, lipienia, pstrąga potokowego i tęczowego.