bg

Południowe Pasmo Turystyczne

Trasa PPT liczy ok. 385 km i przebiega częściowo po znakowanych szlakach turystycznych, głównie drogami gminnymi, leśnymi i polnymi, o słabym natężeniu ruchu pojazdów samochodowych. Spotkamy się tu z wieloma atrakcjami turystycznymi, ciekawostkami i różnorodnością przyrodniczą, kulturową oraz historyczną regionu. Południowe Pasmo Turystyczne łączy dorzecza Parsęty, Drawy, Odry i jej dopływów; stwarza możliwość uprawiania turystyki rowerowej i kajakowej na obszarze blisko 4500 km. kw. z dala od miejskiego zgiełku. W każdym niemalże punkcie trasy można skręcić na północ i trafić na jeden z kilkudziesięciu szlaków i tras rowerowych, prowadzących turystę od atrakcji do atrakcji ciągnących się wzdłuż zachodniopomorskich rzek aż do Bałtyku. W okolicy, w gospodarstwach agroturystycznych, znaleźć można świeży, wiejski chleb, mleko i wiele smacznych wyrobów kuchni regionalnej korzystającej z receptur kilkunastu kuchni narodowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Do Szczecinka i Wałcza można dojechać ze Szczecina koleją i autobusami.

 Biały Bór: Zaczynamy od jeziora Bobięcińskiego. Najwyższy punkt szlaku 192 m, najniższy 144 m n.p.m. Pierwsza część trasy biegnie na wysokości powyżej 180 m n.p.m., po morenowych wzgórzach.

Szczecinek: W granicach gminy znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Wielimska Wyspa, Dęby Wilczkowskie i Kiełpino. Najwyższy punkt trasy 178 m, najniższy 130 m n. p. m.

Borne Sulinowo: Trasa meandruje pomiędzy jeziorami Świdno, Jeleń, Pile, Dołgie, Łączno, Ciemino i Śmiadowo. Spływ kajakowy rzeką Pilawą jest alternatywnym sposobem dotarcia do Wałcza. Najwyższy punkt szlaku 159 m, najniższy 130 m n. p. m. Borne Sulinowo to teren pełnego tajemnic byłego poligonu i miasteczka armii radzieckiej.

Czaplinek: W Machlinach pojawia się propozycja „przesiadki” na kajak, i urozmaicenia części trasy wycieczką kajakową na rzece Dobrzycy. Często nad Dobrzycą można spotkać bobry, sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe.

Wałcz: Na trasie spora ilości lasów i jezior, a na nich – szlaków kajakowych. Najwyższy punkt 162 metry. Na dłużej zatrzyma nas tu Wałecka Pętla Kajakowa (jeziora Raduń, Mielno (Zielno), Smolno Wielkie, Smolno Małe, Sumile i Bytyń Wielki) – to dla sprawnych i doświadczonych. Na szlaku spotkamy stado żubrów oraz bunkry Wału Pomorskiego. Też dla odważnych.

Wierzchowo: Odcinek prowadzi, ładnymi utwardzonymi drogami leśno-polnymi. Najwyższy punkt na trasie 149 metrów n. p. m. Tuczno: Odcinek bardzo łatwy prowadzący po lekko falowanym terenie. Dla turystów ceniących przyrodę, las i troszkę niewygody proponujemy przejazd do Strzalin czerwonym szlakiem rowerowym na odcinku Rutwica – Strzaliny.

Człopa: Przecinamy dwie rzeczki – Cieszynkę i Płociczną.

Drawno: Na trasie przecinamy rzeki Korytnicę i Drawę. Wariantowo możemy zamówić kajaki i spłynąć Korytnicą do Bogdanki lub z Bogdanki w kierunku Drawna. Obszar Drawieńskiego Parku Narodowego.

Bierzwnik: Trasa jest lekko urozmaicona ale i przyjemna do wycieczki rowerowej. W Łasku niezwykły Klub Poznawaczy działający od ponad 20 lat.

Krzęcin: Trasa PPT częściowo pokrywa się z oznakowanymi szlakami rowerowymi.

Pełczyce: Szlak licznych kościołów i zabytkowych obiektów, jeden z najstarszych to kościółek w Chrapowie z XIII wieku. Największy podjazd, o średnim nachyleniu około 5 % czeka nas po wyjeździe z Pełczyc.

Barlinek: Prawie połowę powierzchni gminy stanowią lasy, 3% jeziora. Największym i najpiękniejszym zbiornikiem wodnym jest jezioro Barlineckie o pow. 272 ha. Odcinek przebiega w większej części po oznakowanych szlakach rowerowych i pieszych. Europejska Stolica Nordic Walking.

Przelewice: Przez obszar gminy przebiegają działy wodne dopływów Odry: Myśli, Płoni i Małej Iny. Uwagę należy poświęcić atrakcji, jaką jest Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

Lipiany: Z jeziora Lipiańskiego możemy rozpocząć spływ kajakowy rzeką Myślą aż do Odry, lub ruszyć na Pojezierze Myśliborskie niebieskim szlakiem pieszym, który rozpoczyna się na lipiańskim rynku.

info(at)pomorskikrajobrazrzeczny.pl
tel: +48 91 433 41 26
fax: +48 91 489 48 30

Wyznaczacie ją na mapie. Równocześnie wybieracie usługodawców, atrakcje i wydarzenia wzdłuż trasy. Na koniec możecie skopiować plik GPX z dokładnym przebiegiem wyznaczonej trasy. Opis wyprawy, za waszą zgodą, możemy opublikować na stronie dostępnej dla wszystkich.

Rowery

Rowery można wypożyczyć w wielu gospodarstwach agroturystycznych, domach wczasowych i czasem w hotelach i pensjonatach.  Duże wypożyczalnie znajdują się Trzebiatowie, Rewalu i Świnoujściu. Rowerami dysponują organizatorzy imprez kajakowych.