bg

Rega

Rega zaczyna bieg koło Imienka, a uchodzi do Bałtyku w Mrzeżynie. To wymarzona rzeka dla osób pragnących odpoczynku z dala od tłumu turystów. Ale też zapewnia turystom tygodniowy spływ kończący się na bałtyckiej plaży.

Rzeka pełna pozorów: pozornie przebija się przez lasy, jednakże za cienką ścianą drzew są pola i ruchliwe drogi. Mniejsze lub większe kępy drzew, głównie olch, wierzb i dębów, a także niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką świerka bardzo upiększają krajobraz. Pozorny jest spokój i cisza panująca na trasie.

Nad Regą leżą Świdwin, Łobez, Resko, Płoty, Gryfice, Trzebiatów, Mrzeżyno. Na pierwszy rzut oka straszne kaskady wodne tylko groźnie huczą, ale łatwo je przepłynąć. Poszczególne odcinki Regi różnią się od siebie. Czasem trzeba przedostać się przez zwałki drzew. Odpocząć można nad zbiornikami zaporowymi elektrowni - jest ich osiem, albo w cieniu drzew otaczających brzegi. Urody rzece dodają zwisające nad wodą gałęzie oraz wysokie niedostępne brzegi. Spokojny nurt, bez większych przeszkód, zaczyna się od Reska.

Każde gotyckie miasto i miasteczko nad Regą jest warte uwagi i przynajmniej jednodniowego postoju, który może być początkiem rowerowej wycieczki. Trasy wzdłuż Regi prowadzą do międzynarodowego szlaku R 10 biegnącego wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Podróżowanie Szlakiem R 10 ułatwia kolejna ścieżka rowerowa z utwardzoną nawierzchnią, na trasie Mrzeżyno – Pogorzelica, o długości ponad 13 km.

Ciekawe jest ujście Regi do Bałtyku, spotykamy dwie Stare Regi: bardzo malowniczy lecz uciążliwy dopływ oraz stare ujście rzeki, odcięte przepompownią. Nim można dopłynąć do Bałtyku w Dźwirzynie. Godne polecenia jest kajakarstwo morskie. Nawet podczas sztormowej pogody można przeżyć niezwykłe zakończenie spływu Regą do Bałtyku. Potrzebne są jednak specjalne kajaki i … umiejętności.

Na rzece odbywają się liczne zawody wędkarskie, podczas których główną bohaterką jest troć wędrowna. Występują takie rarytasy jak łososie, pstrągi potokowe i tęczowe oraz lipienie.

W ramach projektu „Kajakiem do morza” powstały nowoczesne przystanie kajakowe w Płotach, Gryficach, Trzebiatowie i Mrzeżynie. Kajaki można wypożyczyć w kilku firmach obsługujących turystów w dorzeczu Regi. Dopływy: Ukleja, Mołstowa, Piaskowa, Rekowa, Węgorzyca Reska i Brzeźnicka Węgorza.

Na obszarze dorzecza Regi organizowane są międzynarodowe zawody rowerowe, m.in. coroczne Gryfickie Maratony Rowerowe rozgrywane na trasach od 90 do 300 km oraz Łobeski Maraton MTB. W Łobzie-Świętoborcu zaczyna się konna trasa o długości 190 km, która przebiega w sąsiedztwie 25 jezior i kończy się w Białym Borze.