bg

Świnoujście – Kraina 44 wysp

Miasto położone jest na kilkudziesięciu wyspach, malowniczo otoczonych przez wody Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i Świny. Zamieszkałe są trzy największe z nich – współdzielony z Niemcami Uznam, Wolin i Karsibór. Na pozostałych 41 wysepkach, które odwiedzić można wypuszczając się kajakiem bądź żaglówką po rozlewiskach Świny, przyroda rządzi się własnymi prawami, praktycznie bez ingerencji człowieka. W zasięgu ręki jest nie tylko Morze Bałtyckie, delta Świny, Zalew Szczeciński, kanał Piastowski ale także akweny niemieckich sąsiadów - liczne jeziora, rzeka Piana oraz Achterwasser.  Takie bogactwo wód daje nieograniczone możliwości  uprawiania turystyki wodnej. Na spokojnych  wodach Delty Świny uprawiać można kajakarstwo i żeglarstwo. Dla wielbicieli wiosłowania wyznaczono dwa malownicze szlaki wodne, doskonale nadające się do zorganizowania  pełnych wrażeń spływów. Obie trasy kajakarskie rozpoczynają swój bieg w ośrodku „Marina Karsibór”. Dłuższy szlak wiedzie wokół wyspy Wolin, a jego trasa wynosi aż 60 kilometrów, więc – jak podpowiadają twórcy – doskonale nadaje się na spływ 5-dniowy. Natomiast kajakarze żądni dreszczyku emocji, mający profesjonalny sprzęt i wyższe umiejętności, mogą tradycyjny, śródlądowy spływ rozbudować o elementy kajakarstwa morskiego i pokonać dodatkowo około 40-kilometrowy odcinek z Dziwnowa do Świnoujścia Bałtykiem.

Wybierając się na wodną wyprawę, warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić widok kołujących nad głowami orłów, czy budujących w pobliżu wysepek swoje żeremia bobrów. Atrakcyjnych widoków i przyrodniczych niespodzianek oglądającym Świnoujście z kajaka bądź jachtu na pewno nie zabranie.   

Zalew Szczeciński zaprasza żeglarzy na rejs po swoich wodach. Liczne porty i przystanie jachtowe zarówno polskie jak i niemieckie oferują bezpieczne schronienie i wygodny odpoczynek dla swoich gości. Świnoujście, jest jednym z najbardziej lubianych przystanków wśród żeglarskiej braci. Największy na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego port jachtowy  zapewnia miejsce ponad 300 jednostkom. Bliskość Niemiec i Skandynawii powoduje, że jest atrakcyjnym portem dla żeglarzy tych krajów. Leżące na styku cyrkulacji lądowych i morskich wiatrów Świnoujście dysponuje również doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i skimboardingu. Uznamska plaża przy wiatraku, czy plaża w dzielnicy Warszów (wyspa Wolin), oraz miejsca nad Zalewem Szczecińskim zwane w surfingowym żargonie „spotami”, zyskują coraz większą popularność wśród surferów z Polski.

Liczne szlaki turystyczne, które wiodą zarówno przez niziny jak i wymagające większego wysiłku fizycznego wzniesienia morenowe, zapraszają turystów na jogging, nordic walking bądź długi, tradycyjny spacer. Swój raj odkryją w Świnoujściu wielbiciele turystyki rowerowej. Ścieżki, które pozwalają zwiedzić kurort wzdłuż i wszerz połączone są ze ścieżkami, które umożliwiają bezpieczne wyprawy do pobliskich niemieckich miejscowości takich jak Ahlbeck, Heringsdorf czy Kamminke.

Więcej informacji na temat tras, możliwości wypoczynku, miasta, noclegów  i imprez:

www.swinoujscie.pl